czwartek, 30 marzec 2017 09:51

Hoyerswerdzki majstersztyk

Czasami tak niewiele trzeba, aby powstał kulinarny majstersztyk. Niekiedy, żeby stworzyć takie dzieło, wystarczy wymieszać kilka składników. Tak było w przypadku 2. Warsztatów Tematycznych Uczniowskich Agencji Turystycznych w ramach projektu Interreg Regionalmanagement. Kompetencje i perspektywy zawodowe w polsko-saksońskim regionie przygranicznym, które odbyły się w dniach22-23 marca w niezwykle malowniczym saksońskim mieście Hoyeswerda.

 

Zamiast tradycyjnych składników użyliśmy: całej masy kreatywności, która wręcz wylewała się drzwiami i oknami z budynku KulturFabrik – miejsca warsztatów; szczypty entuzjazmu, którym emanował każdy członek projektu, oraz szczypty dobrego humoru, którego największą ilość dostarczyła nam prezentacja przygotowana przez agencję uczniowską z liceum w Żarach.

 

Pierwszego dnia w Fabryce Kultury powitali nas: koordynator projektu, Tomasz Jaśków, Sabine Köhler z Saksońskiego Ministerstwa Oświaty, Bernd Gärtig, przedstawiciel Saksońskiej Agencji Oświatowej oraz Katharina Michelfeit, dyrektor Gimnazjum im. Lessinga w Hoyerswerdzie. Kolejnym punktem jakże napiętego grafiku była prezentacja marki miast, z których pochodzą uczestnicy projektu. Każde przedstawienie było wyjątkowe, dzięki czemu wszyscy słuchaliśmy ich z dużym zaciekawieniem. Podczas dłuższej przerwy pomiędzy atrakcjami członkowie naszego SKAuT postanowili wybrać się na krótki spacer po rynku Hoyeswerdy i – można śmiało powiedzieć - spędzili tam niezapomniane chwile.

 

Następnego dnia prowadząca warsztaty Sandra Nejrowska, na przykładzie niezwykle interesującej wsi Kopaniec z niespotykanym entuzjazmem pokazała nam, jak można ciekawie opracować i przedstawić atrakcje turystyczne wybranego miejsca. „To osoba pełna pasji i całkowicie poświęca się temu, co robi. Myślę, że może nas wiele nauczyć.” oceniła jedna z uczennic Liceum im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. I miała rację - pasja pani Sandry udzieliła się nam wszystkim.

 

W tym miejscu głęboki ukłon należy się także tłumaczce, Kasi Korman, dobremu duchowi tego spotkania i obserwatorce naszych wysiłków.

 

Jak zwykle podczas warsztatów nie byliśmy tylko biernymi słuchaczami, otrzymaliśmy zadania do wykonania w polsko-niemieckich grupach. Pierwszym zadaniem było opracowanie atrakcyjnej regionalnej oferty turystycznej na podstawie krótkiego tekstu źródłowego, a kolejnym przeanalizowanie półtoraminutowych materiałów filmowych dotyczących Wrocławia i Drezna. Zarówno praca w grupach, jak i dwujęzyczna prezentacja jej wyników wiele nas nauczyły i sprawiły sporo frajdy każdemu uczestnikowi.

 

Wiele atrakcji dostarczyła nam także wizyta w Muzeum Komputerów. Mieliśmy szansę obejrzeć tam wiele interesujących obiektów, począwszy od urządzenia mierzącego szybkość działania poszczególnych urządzeń elektronicznych, skończywszy na przepięknej ścianie, na której za pomocą wielobarwnych, okrągłych naklejek można było upamiętnić swoją wizytę w tym miejscu.

I tak właśnie z pozoru zwykły projektowy wyjazd okazał się inspirującym i z pewnością niezapomnianym doświadczeniem, a wyniesiona wiedza emocje z nim związane zostaną w nas na długo.

sba_logo.png
INTERREG-Projekt des LaSuB

Koordynator projektu: Tomasz Jaśków
Landesamt für Schule und Bildung
INTERREG-Projekt des LaSuB
Hartmannstraße 6 | 02708 Löbau
+49 (0) 3585 85 08 915